Kai namai pakvimpa bandelėmis. Gaminame mielinę tešlą

Kai namai pakvimpa bandelėmis. Gaminame mielinę tešlą

Retas kuris nemėgsta bandelių – tokių išsipūtusių, minkštučių, su aguonomis, varške, uogiene ar kremu, aplietų šokoladu ar apibarstytų cukraus pudra. O kur dar įvairios riestės, įdarytos riešutais, razinomis ar obuoliais ir kvepiančios cinamonu, ar drėgnos, minkštos, sirupe skęstančios romo bobos. Visa tai – mielinės tešlos stebuklai, reikalaujantys iš mūsų laiko, šilumos ir kantrybės. Bet pasigaminti šių skanumynų nors retsykiais verta, nes niekas taip nekvepia namais, kaip ką tik iškeptos bandelės…

Iš ko gaminama mielinė tešla?
Pagrindiniai komponentai, reikalingi mielinei tešlai pagaminti, yra miltai, vanduo, druska ir mielės. Taip pat į tešlą dedama truputį cukraus. Iš tokios tešlos kepami kūčiukai, batonai, paprastos bandelės, picų pagrindai. Į pagerintą mielinę tešlą dar dedama kiaušinių, pieno, riebalų. Iš šios tešlos gaminami pyragai ir bandelės su įvairiais įdarais, jie apibarstomi riešutais, aguonomis, sezamų sėklomis ar kitais priedais, puošiami glajumi, gaminami įvairesnių ir sudėtingesnių formų, tinka šventiniam stalui. Mielinė tešla skiriasi nuo kitų tuo, kad ją kildina ir raugina mielės. Jos pyragams ir bandelėms suteikia papildomo skonio ir aromato.

Verta žinoti:
• Miltai. Mielinei tešla gaminti naudojami aukščiausios arba pirmosios rūšies miltai. Miltus visada reikia išsijoti, kad jie prisisotintų oro ir tešla būtų puresnė.
• Cukrus. Mielines bandeles ir pyragus kepant su cukrumi, jų plutelė būna gražesnė. Nedidelis cukraus kiekis greitina mielių dauginimąsi, tačiau jei cukraus per daug, mielių veikla lėtėja ar net visai sustoja.
• Druska. Skoniui pagerinti į mielinę tešlą rekomenduojama dėti druskos. Ji sustiprina miltų glitimą. Tačiau jei druskos bus per daug, gaminiai bus neskanūs, o plutelė blyški.
Druską ir cukrų patartina ištirpinti skystyje, kad neliktų gumulėlių ir tešla būtų lygi.
• Riebalai. Jie lėtina gaminių žiedėjimą, bet stabdo mielių dauginimąsi, todėl į mielinę tešlą riebalų dedama nedaug. Jų patartina dėti tik tešlos maišymo pabaigoje, kad nesumažintų mielių veikimo.
• Skysčiai. Ruošiant mielinę tešlą, labai dažnai vanduo pakeičiamas pienu. Taip pagerinamas skonis, padidėja maistinė vertė.

Kaip gaminti tešlą

2shutterstock_50827858_m

Mielinė tešla gaminama dviem pagrindiniais būdais: be įmaišo ir su įmaišu

Mielinė tešla gaminama dviem pagrindiniais būdais: be įmaišo ir su įmaišu. Be įmaišo ruošiamos tokios tešlos, į kurias dedama nedaug cukraus ir riebalų. Mielinės tešlos maišymas – gana ilgas ir labai svarbus procesas. Jei blogai išmaišysite tešlą, neturėsite skanių ir purių pyragų ar bandelių.
Mielinės tešlos nepagaminsite be mielių. Jos naudojamos šviežios (presuotos), džiovintos ir skystos. Kartais prieš naudojimą mieles reikia „aktyvuoti“. Tai patartina daryti naudojant džiovintas ar presuotas mieles (jei jos buvo laikomos ilgesnį laiką šaldytuve), kad jos „atgytų“. Pyragai, gaminami naudojant tokias mieles, daug greičiau ir geriau iškyla.
Tam, kad mielės taptų „gyvybingos“, jas reikia sumaišyti su nedideliu kiekiu šilto skysčio (pieno ar vandens) ir cukraus, po to palikti 30–90 min. šiltoje vietoje (35 laipsnių temperatūroje).

I būdas (be įmaišo)
Ruošiant tešlą be įmaišo, į indą pirmiausia reikia sutrupinti presuotas mieles, įdėti truputį cukraus, įpilti šilto skysčio ir įbėrus šiek tiek miltų palaikyti šiltoje vietoje. Mielių negalima maišyti su druska, nes ji nuslopins mieles.
Naudojant sausas mieles, jas reikia sumaišyti su miltais, tada sudėti visus likusius produktus ir išminkyti tešlą. Ją palikti šiltai rūgti 0,5–3,5 val. (rūgimo laikas priklauso nuo tešlos kiekio). Rūgstant tešlai, jos tūris turi padidėti 2,5–3 kartus. Ji įgaus savito kvapo, pasidarys akyta, paskystės tešlos konsistencija.
Geriausiai tešla kyla esant 26–28 laipsnių temperatūrai. Jai pasiekus 45–50 laipsnių ir daugiau mielių ląstelės žūsta. Žema temperatūra sustabdo mielių veikimą, todėl mieles, tinkamas vartoti, galima išlaikyti ilgesnį laiką.

II būdas (su įmaišu)
Riebi ir saldi mielinė tešla gaminama su įmaišu. Įmaišas – tai skysta, grietinės tirštumo tešla, paruošta iš pieno, mielių, dalies miltų ir nedidelio kiekio cukraus. Tokios tešlos recepte būna nurodyta, kiek produktų naudoti įmaišui. Paprastai tai būna trečdalis ar ketvirtadalis recepte nurodytų miltų ir cukraus.
Mieles reikia sutrupinti, sumaišyti su pašildytu pienu ir cukrumi, gerai išmaišyti, įberti miltų, išmaišyti ir pastatyti šiltoje vietoje 30–60 min. Įmaišui pakilus, į jį sudėti likusius produktus, išminkyti tešlą ir padėti šiltoje vietoje 0,5–3,5 val., kad pakiltų.

Verta žinoti:
• Mielinę tešlą rekomenduojama ruošti iš šiltų produktų. Todėl prieš gamindami kiaušinius ir sviestą išimkite iš šaldytuvo. Nepamirškite, kad miltai taip pat turi būti kambario temperatūros. Jei tešlą maišote vasarą, galite pilti vėsesnį skystį, jei žiemą – šiltesnį.
• Negailėkite jėgų minkydami tešlą: gerai išminkius, indo sienelės turi likti švarios, o tešla – nelipti prie rankų. Rauginamą tešlą iš aukščiausios rūšies miltų patariama minkyti du kartus, kad ji geriau išrūgtų.
• Raugindami tešlą pridenkite ją švariu rankšluosčiu arba pabarstykite miltais, kad neapdžiūtų tešlos paviršius. Ar tešla jau išrūgusi, patikrinkite paspaudę pirštu: jei duobutė išsilygina greitai, rauginkite dar, o jei lėtai – jau galite formuoti gaminius.

Kaip kepti

3-shutterstock_70133566_m

Jei norite gražesnės gaminių plutelės, prieš kepimą juos patepkite kiaušinio tryniu

Prieš kepant pyrago gaminius reikia įpjauti, aptepti kiaušinio plakiniu ar pašlakstyti vandeniu, apibarstyti aguonomis ar trupiniais. Batonai ir bandelės paprastai kepami skardose. Mieliniai pyragai kepami 180 laipsnių temperatūroje, ypač dideli gaminiai kepami 160, o bandelės – 200–220 laipsnių temperatūroje. Jei kepate orkaitėje su oro konvekcijos funkcija, kepimo temperatūrą šiek tiek sumažinkite. Ar bandelės iškepusios, galima suprasti iš pakitusios spalvos – bandelės tampa gražiai rusvos. Didelius pyragus reikia tikrinti įbedus medinį pagaliuką – ištraukus jis turi būti sausas.

Verta žinoti:
• Kildinamus gaminius uždenkite audiniu, kad neapdžiūtų.
• Jei norite gražesnės gaminių plutelės, prieš kepimą juos patepkite kiaušinio tryniu.
• Gaminys iškepęs, jei jo spalva gražiai rusva, – tiek viršus, tiek pagrindas.
• Jei iškepusių bandelių forma neatrodo ideali, defektus galite paslėpti užbarstę cukraus pudros arba patepę glajumi.
• Jei gaminius kepėte formoje, iškepusius ir truputį praaušusius išimkite, nes formos apačioje kondensuojasi drėgmė ir apatinė plutelė pradeda drėkti.
• Ypač šviežių kepinių nelaikykite polietileno maišeliuose – juose taip pat kondensuojasi drėgmė.