Kompotai – tai vaisių ar uogų konservai, kurie ruošiami žaliavas užpilant cukraus sirupu ir jas pasterizuojant ar sterilizuojant.
Kompotų vaisiai, uogos, daržovės gerai išlaiko spalvą, skonį, aromatą, todėl nedaug skiriasi nuo šviežių. Tinkamiausi kompotams yra geros išvaizdos, nesutrūkinėjusia odele, vienodo dydžio ir spalvos, ne per daug kieti, bet ir nepatižę, subrendę vaisiai, uogos ir kai kurios daržovės (cukinijos, aguročiai, moliūgai,
morkos, rabarbarai). Kompotai gali būti vienos arba kelių vaisių, uogų ar daržovių rūšių. Kompotams gardinti dažnai naudojami įvairūs prieskoniai: gvazdikėliai, cinamono lazdelės, žvaigždiniai anyžiai. Puikų skonį suteikia ir įvairios prieskoninės žolelės: mėtos, levandos, šalavijai.
Beveik visi kompotams skirti vaisiai ir daržovės, taip pat tvirtesnės konsistencijos uogos nuplikomi vandeniu ar vandens garais, talpiai sudedami į paruoštus stiklainius, užpilami karštu sirupu ir pasterizuojami arba sterilizuojami.
Ruošiant obuolių ar kriaušių kompotus nuskabomi vaisių koteliai, išimami sėklalizdžiai, jei žievelė labai stora ar nelygi, nulupama, stambūs vaisiai supjaustomi. Kad nepatamsėtų, obuoliai merkiami į šaltą sūroką vandenį, o kriaušės – į 0,1 proc. citrinų rūgšties tirpalą. Paskui vaisiai nuplikomi. Jie turi nesuvirti, todėl nuplikymo trukmė ir
temperatūra parenkama atsižvelgiant į jų rūgštingumą. Iš skysčio, kuriuo buvo nuplikomi produktai, galima paruošti sirupą. Kriaušių ir obuolių negalima per ilgai kaitinti, nes skylant rauginėms medžiagoms susidaro naujų raudonos spalvos junginių, todėl obuoliai ir kriaušės gali parausti.
Ruošiant kompotus verdamas 25–45 proc. cukraus sirupas. Rūgštūs produktai paprastai užpilami 35–45 proc., saldūs – 25 proc. cukraus sirupu. Kompotus geriau ruošti iš vienodos brandos vaisių. Derinant saldžius ir rūgštesnius vaisius, gaunamas malonus saldžiarūgštis skonis. Į blankios spalvos vaisių kompotą įbėrus saują ryškios spalvos uogų (serbentų, vyšnių, aviečių), gaunamas ne tik įdomesnis skonis, bet ir graži spalva.
Naujausi komentarai