Viskas, ką reikia žinoti apie populiariausias kruopas. II dalis

Viskas, ką reikia žinoti apie populiariausias kruopas. II dalis

Kruopos paprastas ir niekuo neįpatingas maistas. Jei taip galvojate – labai klystate. Iš kruopų galima galinti ne tik košes, bet ir tortus, pyragus, troškinius, salotas ir net gėrimus. Ką reiktų žinoti stovint parduotuvėje prie kruopų lentynų ir sukant galvą, kurios sveikiausios ir skaniausios? Šioje dalyje pateiksime svarbiausius faktus apie populiariausias kruopas.

 

Kuskusas

Maistinės savybės
Kuskusas yra mažai kaloringos, angliavandenių gausios kruopos. 100 g sauso kuskuso yra 165 kalorijos, 5 g baltymų. Kuskuso maistinės savybės priklauso nuo to, iš kokių manų ir miltų jis pagamintas. Vertingesnis kuskusas, pagamintas iš viso grūdo kviečių.
Paruošimo būdai
Smulkus kuskusas yra garintas ir išdžiovintas, tad labai greitai paruošiamas. Pakanka užpilti verdančiu skysčiu (1 dalis kuskuso ir 1,5 dalies skysčio), pridėti norimų prieskonių ir uždengus palaikyti 5 minutes. Po to supurenti šakute ir patiekti prie patiekalų su padažu arba maišyti su daržovėmis, vaisiais. Perlinį kuskusą reikia virti ilgiau – 13–20 minučių.

Manai

Maistinės savybės
Žmogaus organizmas manus greitai virškina ir lengvai pasisavina, todėl košė tinka mažiems vaikams. Manuose daug mineralinių medžiagų: kalcio, kalio, magnio, natrio, fosforo, B grupės vitaminų. 100 g kruopų yra 350 kalorijų ir 10 g baltymų. Lyginant su kitomis kruopomis, manai turi daugiausia angliavandenių, bet mažai ląstelienos. Manai netinkami glitimui alergiškiems žmonėms.
Paruošimo būdai
Jei norite išvirti manų košę be gumulų, suberkite kruopas į šaltą skystį ir kaitindami maišykite. Manais galima keisti dalį miltų gaminant kepinius – taip jie įgauna traškesnę plutelę ir išraiškingesnę faktūrą.

Miežinės ir perlinės kruopos

Maistinės savybės
Miežinės ir perlinės kruopos – puikus angliavandenių šaltinis. Jose yra aštuonios iš devynių žmogui būtinų aminorūgščių, gausu vario, cinko, fosforo, B grupės vitaminų ir skaidulų. 100 g miežinių kruopų yra 320 kalorijų, perlinių kruopų – 340 kalorijų bei 10 g baltymų. Miežiuose yra glitimo, tad jie netinkami alergiškiems žmonėms.
Paruošimo būdai
Tiek miežines, tiek perlines kruopas prieš vartojimą būtina gerai nuplauti – tuomet patiekalai bus šviesesnės spalvos ir gardesni. Tai gana ilgai verdančios kruopos. Norint sutrumpinti gaminimo laiką, jas galima iš anksto pamerkti šaltame vandenyje. Kruopas galima virti, kepti, valgyti tiesiog išmirkytas – taip jos išsaugo daugiausia vitaminų ir naudingųjų medžiagų. Skaldytas miežines kruopas galima skrudinti ir vartoti kaip pagardą salotoms.

Ryžiai

Maistinės savybės
Ryžiuose gausu angliavandenių, mineralinių medžiagų, vitaminų. Maistingosios jų savybės priklauso nuo ryžių rūšies: rudieji ryžiai turi daugiau mikroelementų ir maistingųjų medžiagų už baltuosius. Ryžiuose mažai druskų
ir riebalų, todėl jie rekomenduojami žmonėms, turintiems širdies ir kraujagyslių, inkstų negalavimų, taip pat tiems, kurie nori atsikratyti antsvorio. Ryžių grūdeliuose gausu kalio, fosforo, cinko, geležies ir jodo, B grupės vitaminų.
100 g baltųjų ilgagrūdžių ryžių yra 365 kalorijos, 7 g baltymų.
Paruošimo būdai
Prieš vartojimą rekomenduojama ryžius nuplauti ir taip pašalinti krakmolo perteklių. Ryžius galima virti vandenyje arba garuose. Kai kuriose tradicinėse virtuvėse ryžiai apkepinami riebaluose ir tik paskui verdami – taip ruošiamas
daugiaryžis, kaukazietiškas plovas, ispaniška paelija, indiški troškiniai.

Soros

Maistinės savybės
Sorose nedaug glitimo, todėl jos lengvai virškinamos ir nesukelia alerginių reakcijų. Dėl didelio kruopose esančio krakmolo kiekio nepatariama jų vartoti linkusiems tukti žmonėms. 100 g sorų kruopų yra 352 kalorijos, 10 g baltymų, nedidelis kiekis visų žmogaus organizmui būtinų aminorūgščių, daug mineralinių medžiagų, kalio, fosforo, magnio, geležies, mikroelementų bei E, B1 vitaminų. Dėl įvairių medžiagų gausos sorų kruopų patiekalai rekomenduojami sergantiems ateroskleroze, kepenų, širdies ir kraujagyslių ligomis.
Paruošimo būdai
Daugelis sorų kruopų turi kartų poskonį, kurio galima išvengti gerai nuplovus ir nuplikius kruopas prieš vartojimą. Dažniausiai soros verdamos, bet jas galima ir kepti – aukštoje temperatūroje jos išsipučia ir tampa traškios. Maistui vartojamos nušlifuotos sorų kruopos. Nestabilūs gemalo riebalai per laiką pradeda irti ir suteikia kruopoms kartumo, todėl soras patariama sandėliuoti ne ilgiau kaip 3–4 mėnesius.

Daugiau naudingos informacijos apie kruopas ir receptus rasite knygoje „Kruopos. Lengvai ir paprastai“. Taip pat, apie kitas kruopas galite sužinoti ir pirmoje straipsnio dalyje.