Viskas, ką reikia žinoti apie populiariausias kruopas. I dalis

Viskas, ką reikia žinoti apie populiariausias kruopas. I dalis

Kruopos paprastas ir niekuo neįpatingas maistas. Jei taip galvojate – labai klystate. Iš kruopų galima galinti ne tik košes, bet ir tortus, pyragus, troškinius, salotas ir net gėrimus. Ką reiktų žinoti stovint parduotuvėje prie kruopų lentynų ir sukant galvą, kurios sveikiausios ir skaniausios? Dviejų dalių straipsnyje pateiksime svarbiausius faktus apie populiariausias kruopas.

Avižos

Maistinės savybės
Avižos – puikus ląstelienos ir baltymų šaltinis. 100 g avižinių kruopų yra 389 kalorijos, 17 g baltymų, gausu B1, B2, B5 vitaminų, kalio, fosforo, magnio, cinko ir geležies. Šiose kruopose daug ląstelienos, todėl avižos stimuliuoja žarnyno veiklą, gerina medžiagų apykaitą, taip pat puikiai tinka širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai. Avižų sėlenos mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Avižos dažnai auginamos ir apdorojamos su kitomis grūdinėmis kultūromis, turinčiomis daug glitimo, todėl nerekomenduojamos jam alergiškiems žmonėms.
Paruošimo būdai
Avižines kruopas bei dribsnius galima valgyti virtus, mirkytus, keptus.

Bolivinės balandos

Maistinės savybės
Bolivinės balandos populiarėja dėl savo maistinių savybių. Pagal baltymų ir nepakeičiamų aminorūgščių kiekį šis augalas neturi lygių. Vegetarams jis gali visiškai pakeisti gyvulinius baltymo šaltinius. Bolivinė balanda turtinga riebalų ir ląstelienos, magnio, geležies, kalio, kalcio, cinko, vitaminų B ir E. Bolivinėse balandose nėra glitimo, tad jos tinka alergiškiems žmonėms. 100 g kruopų yra iki 18 g baltymų ir 368 kalorijos.
Paruošimo būdai
Prieš vartojimą bolivines balandas reikia gerai nuplauti – taip išvengsite kartaus poskonio. Virtos kruopos gali būti naudojamos sriuboms, troškiniams, salotoms, kepiniams, šaltiems garnyrams ar net desertams ruošti.

Bulguras

Maistinės savybės
Bulguras – viso grūdo kruopos, kurių gamybos metu nenaudojami jokie priedai ar cheminės medžiagos. Kruopose gausu kalcio, fosforo, geležies, B grupės vitaminų ir skaidulų. 100 g bulguro yra 342 kalorijos ir 12 g baltymų.
Paruošimo būdai
Smulkios kruopos išverda greičiau nei stambios ir labiau tinka košėms, pudingams, sriuboms bei maltiniams ruošti. Stambios kruopos naudojamos salotoms, plovams, troškiniams.

Grikiai

Maistinės savybės
Grikiai yra vertingas maisto produktas, savo maistinėmis savybėmis prilygstantis ar netgi lenkiantis daržoves ir vaisius. 100 g grikių yra 343 kalorijos, todėl tai puikus energijos šaltinis, ypač pradedant dieną. 100 g kruopų yra 13 g baltymų ir visų žmogui būtinų aminorūgščių. Grikiuose gausu maistinių skaidulų, taip pat B grupės vitaminų, ypač vitaminų B2 ir B3, mineralų, ypač vario, magnio, mangano ir fosforo. Grikiuose nėra glitimo, todėl jie tinkami alergiškiems žmonėms.
Paruošimo būdai
Prieš vartojimą grikius būtina gerai nuplauti. Grikius galima virti, kepti, mirkyti; žaliuosius grikius galima valgyti daigintus. Karamelizuoti grikiai yra naudojami sriuboms ir desertams apibarstyti.

Kukurūzai

Maistinės savybės
Kukurūzų kruopos – puikus angliavandenių šaltinis. Jose daug B grupės vitaminų, taip pat vitamino A, karotino, geležies, fosforo, vario bei magnio. 100 g nevirtų kukurūzų kruopų vidutiniškai yra 360 kalorijų ir 10 g baltymų. Rinkdamiesi kukurūzų kruopas ar jų gaminius, atkreipkite dėmesį, ar tai nėra genetiškai modifikuoti kukurūzai. Dėl jų maistinių savybių ir poveikio organizmui mokslininkai nesutaria, bet daugėja tyrimų, įrodančių genetiškai modifikuotų organizmų žalą.
Paruošimo būdai
Kukurūzų kruopų virimo laikas priklauso nuo jų stambumo, patikrinkite rekomendacijas ant pakuotės. Išvirta kukurūzų košė vėsdama stingsta, tad vėliau ją galima pjaustyti norimo dydžio ir formos gabalėliais ir apkepti keptuvėje, orkaitėje ar gruzdintuvėje. Parduotuvėse kartais galima rasti pakuočių su užrašu „greitai paruošiama polenta“ – tai greitai išverdančios smulkios kukurūzų kruopos.

Daugiau naudingos informacijos apie kruopas ir receptus rasite knygoje „Kruopos. Lengvai ir paprastai“.