Daržas balkone – įmanoma!

Daržas balkone – įmanoma!

Įsibėgėjant pavasariui vis dažniau pasvajojame apie agurkus iš savo daržo ar šviežių ridikelių skonį. O ką daryti, jei pro 8 aukšto langą matosi tik miesto panorama, o ne žaliuojantis daržas? Siūlome tapti balkono daržininku! Keli patarimai, kurie padės derlių turėti gausesnį:

  • Vazonuose, kibiruose, dėžėse ar net durpių maišuose patartina auginti daržoves, tik jas reikia dažniau laistyti ir tręšti. Tinka substratai, skirti daržovėms auginti. Vieną daigą reikia sodinti įne mažesnį kaip 5–10 l talpos indą. Daržovės geriausiai auga rytiniuose ir vakariniuose balkonuose, nes joms svarbiausia šviesa.
  • Agurkus, paprikas, pomidorus, baklažanus, dumplūnes ir kitas daržoves galima auginti įsigytame 10–20 l durpių substrato maiše, šone prapjautose keturkampėse skylėse. Į jas patartina sodinti 1–4 daigus. Tik apačioje reikia pradurti mažas skylutes vandens pertekliui nubėgti. Taip pat svarbu nuolat palaikyti drėgmę, kad augalai neišdžiūtų.
  • Pietiniuose balkonuose, kur pakanka šviesos ir šilumos, galima auginti kone visus prieskoninius augalus. Pačios tinkamiausios yra 20–30 cm aukščio žolelės. Tai įvairių rūšių čiobreliai, šalavijai (užauga iki 50 cm), raudonėliai, vaistiniai isopai (50–60 cm), vaistinės melisos, citrininės katžolės ir kiti.
    Įstiklintame balkone saulėtoje pusėje vasarą per karšta. Būtina atidaryti langą ir vėdinti, nes augalams reikia gryno oro.
  • Rytiniuose ir vakariniuose balkonuose gali puikiai augti vaistinės gelsvės (auginkite tik lapus, neleiskite formuotis žiedkočiams), lapinės petražolės, krapai, kalendros, šalavijai, kvapieji rozmarinai.
    Daugiamečius prieskoninius augalus į lovelius sodinkite retai, tarp daigų palikite 20 cm tarpus. Viename lovelyje galima sukomponuoti kelių rūšių augalus, pavyzdžiui, kvapiuosius bazilikus ir mairūnus.
  • Jei sodinate į vazoną, vienam augalui parinkite ne mažesnį kaip 15–20 cm skersmens indą. Dideliame vazone, apie 30 cm skersmens, galima sodinti trijų rūšių augalus, taip pat derinti jų spalvas. Tuomet kompozicija bus ne tik naudinga, nes visą laiką turėsite šviežių žalumynų, bet ir graži, puošianti balkoną. Tik reikia pasirinkti žemaūges augalų veisles, nes dideli nulinks, išvirs.

Daugiau įvairių patarimų rasite knygoje „Praktiškos moters knyga. Pavasaris“